Tuesday, March 30, 2010

My Albertsons Run - $127.96 - I paid $27.28

This post may contain affiliate links. Read the full disclosure.
Okay, so I take pics a lot of my deals to remind myself what I got and for how much. I thought I would share my Albertson's deal I made last night. Please don't rack your brain trying to do all of this for the same price, I started with $11.00 in Catalinas. Also, I did have a few coupons from booklets that you will not likely have if you are new to couponing or just didn't get them. Also, I had several papers from Sunday in order to have that many doublers as well. Benefits to buying more than one paper! :) However, I hope this helps you in understanding how to combine deals and pay little out of pocket.

Transaction #1:
3 Boxes of Wheat Thins, $2.49 each = $7.47
6 Philedelphia Cream Cheese, $1.29 each = $7.74
7 10-pk Capri Suns, $2.00 each = $14.00
Subtotal, $29.21
Used 3 (1/24 SS) save $1.00 on any Nabisco Crackers = $3.00
Used 2 save $1.25/3 on Philedelphia Cream Cheese = $2.50
Used 3 doublers from Albertsons ad = $3.00
Total after coupons, $20.71
*Special Promo spend $20 on qualifying products get $5.00 OYNO
*Special Promo buy 6 Philedelphia Cream Cheese get $1.50 Catalina
Paid with $11.00 Catalinas (previous)
OOP, $9.71 got $6.50 in Catalinas
Final cost, $4.71

Transaction #2:
Bought 6 Ziploc bags on sale $2.99 each, $17.94
Used 3 (3/21 SS) save $1.00/2 = $3.00
Used 3 doublers from Albertsons ad = $3.00
Total after coupons, $11.94
*Special Promo: Get $2.00 Catalina for every 3 ziploc
Paid with $6.50 Catalinas from Trans #1
OOP, $5.44 plus tax, got $4.00 Catalina
Final cost, $1.44 plus tax

Transaction #3:
Buy 7 Kelloggs Cereal at $1.98 each = $13.86
Used (3/7 RP) save $1.00/2 Kelloggs All-Bran, Frosted Mini-Wheats and/or Raisin Bran Cereals = $1.00
Used 2 (3/7 RP) save $1.00/2 Kelloggs Froot Loops, Corn Pops and/or Apple Jacks Cereals = $2.00
Used 3 doublers from Albertsons ad = $3.00
Total, $7.86
*Special Promo: Get 3 Gallon Milk vouchers for buy 7 or more cereals
Paid with $4.00 Catalina from Trans #2
OOP, $3.86 plus got 3 Milk Vouchers

Transaction #4:
Cantaloupe, $0.29/lb with in-ad coupon = $1.35
Cantaloupe, $0.29/lb with in-ad coupon = $1.39
2 Fresh Express Garden Salad (Limit 2) in-ad coupon, $1.38
3 Ronzoni Pasta $1.00 = $3.00
Nabisco Chips Ahoy Snak Sak = $2.00
3 Gallons of Milk = $9.57
Celery = $1.69 *Needed for today
Subtotal, $20.38
Used 3 $0.75/1 – Ronzoni Smart Taste – (smarttastechallenge.com) = $2.25
Used $1.50 off Nabisco coupon from tearpad wyb cookies and milk = $1.50
Used 3 Milk Vouchers = $9.57
OOP, $7.06
*I could have used doublers but only for $2.25 worth, which would have made the pasta FREE plus overage, but I decided to save them since they are good through 4/13.

Grand Totals:
Cost before sales and coupons: $127.96
Total after sales, coupons and catalina vouchers: $38.28
I paid out of pocket: $27.28 (had an $11.00 Catalina from Chill promo, etc... last week)

My grand savings: $100.68

It's not too late. These prices are good thru today! Look for specially marked cereal boxes with the $5.00 coupons inside. *If you get $1.00 off cereal and milk ones inside the box, save them - you will need 3 for this deal idea:

Buy any 3 cereals priced at $1.98, $5.94
Buy your 3 milks
Use $1.00/1 when you buy milk = $3.00
Use 3 milk vouchers
Use 3 Twice the Value doublers = $3.00
Final cost, 3 Cereals FREE plus $0.06 overage and get 1 Milk Voucher!!!!
*Don't forget to buy something for the overage: I suggest adding a Nabisco cookie snak pak if you got it and use their $1.50 coupon when you buy milk. That makes the cookies just $0.44!

Subscribe now to keep up with the freebies, coupons, discounts, and fun!

No comments :

Post a Comment

 

Blog Design By Sour Apple Studio © All Rights Reserved. | Copyright © My City Mommy LLC 2009 All Rights Reserved