Friday, March 9, 2012

Albertsons Shopping Trip Scenario with Doublers

This post may contain affiliate links. Read the full disclosure.

image

Spent $11.18, Saved $27.55
(71% Savings)

Here's what Aimee did with the 5 doublers she had.

Transaction 1:
(4) Nature Valley Granola Bars- $2.99 each
Received $5.00 & $2.00 Catalina
Used (1) $1.10/1 from (no longer available) + used 1 doubler AND
Used (1) $.75/2 from HERE + used 1 doubler
Final Price= $.34 each when I bought 4

(4) Libby’s Vegetables- $.49 each with in ad coupon (Limit 4)
Apples- $.69/lb
Carrots, 2/lb bag- $1.99

(2) Foster Farm Boneless Skinless Chicken Thighs- $1.69/lb quick sale price

Transaction 2:
(1) Kraft Fresh Take- $2.99
Used $1.00/1 from 2/26 SS + 1 doubler
Final Price= $.99

(1) Kraft Indulgence Milk Chocolate- $2.49
Used $1.50/1 from no longer available + 1 doubler
Final Price= FREE

Transaction 3:
(1) Kraft Milkbites- $2.49
Used $1.00/1 from 2/26 SS + 1 doubler
Final Price= $.49

PLUS, a $5.00 check in the mail for completing a survey by Kraft for purchase 3 of their new products! It printed out like a Catalina, so if you get one take the survey and a $5.00 check will be mailed to you! Then it is like spending $6.18 - go Aimee!

Thanks saveathomemommy!



For live updates on postings "Like" us on Facebook or Follow us on Twitter. For the FREE daily e-newsletter Subscribe Here to keep up with all the postings of freebies, coupons, discounts, and fun!

Please support this site by using its links, printing coupons and shopping (including groupon and other daily deal sites). That is how we are able to provide this FREE information. Thank you so much!

No comments :

Post a Comment

 

Blog Design By Sour Apple Studio © All Rights Reserved. | Copyright © My City Mommy LLC 2009 All Rights Reserved